У системі охорони здоров’я санітарний стан територій населених пунктів займає одне із ключових місць. Насамперед, це стосується організації планового і регулярного збору та очистки різного роду відходів, які накопичуються в результаті життєдіяльності людей.

Якщо відходи вчасно не ліквідовуються та не обеззаражуються, вони значно погіршують санітарний стан населеного пункту, створюють небезпечну епідемічну ситуацію.

На неорганізованих сміттєзвалищах розмножуються гризуни, мухи, комарі, що переносять велику кількість небезпечних інфекційних захворювань, а також є пристанищем для бродячих собак, кішок. Смітникові «терикони», які містять в собі велику кількість органічних сполук при загниванні виділяють шкідливі для людини хімічні сполуки та гази, зокрема аміак, сірководень, метан. З побутовими відходами і нечистотами в грунт потрапляють хвороботворні бактерії, які тривалий час зберігають свою життєдіяльність. Так збудник дизентерії зберігає активність більше місяця, черевного тифу – до 1 року, а вірус поліомієліту не гине 2-3 місяця. У грунті тривалий час зберігають свою життєдіяльність яйця гельмінтів, аскариди до 13 років. Через грунт передаються такі захворювання, як сибірська виразка, сап, бруцельоз, правець. На сьогодні в світі приблизно кожна п’ята дитина не доживає до 5 років. Основною причиною дитячої смертності є захворювання, пов’язані зі станом навколишнього середовища. Від цього щорічно вмирає 11 млн. дітей, що дорівнює населенню Норвегії та Швейцарії разом взятих. До числа найпоширеніших хвороб відносяться інфекційні захворювання та діареї, причому всі вони в значній мірі можуть бути попередженні. Багатьох шкідливих наслідків впливу екологічних факторів на здоров»я людини можна уникнути. Майже всі країни усвідомили значимість екологічних проблем. Отже зв’язок загального здоров»я населення і стан екології більш ніж очевидний.

Ця проблема не минула і наш район. Куди ж викидають сміття? У лісосмуги, під залізну дорогу, по вулицях скрізь папірці та бруд, і все це ми з вами, жителі району створили самі собі такі умови проживання.

В даній ситуації, що склалася, не зарадять ні сільські та селищні ради, ні комбінат комунальних підприємств та будь-які інші служби району, до тих пір, поки кожен житель села та селища не зрозуміє прописну істину: «Чисто не там, де прибрано, а там де не смітять».

В цьому році, з березня розпочався двомісячник благоустрою і санітарної очистки населених пунктів. Цей захід проводиться щорічно. Хотілося б звернутись до керівників установ та організацій, населення району, «Давайте всі разом візьмемось за благоустрій та чистоту прилеглих територій, пам’ятаючи, що санітарна очистка – справа загальна».

В.о начальника управління Держпродспоживслужби в Піщанському районі Ф.І. Бєлінський