На сьогоднішній день значна кількість людей, які бажають перевести своє майно у власність іншої особи замислюються над питанням “ А що ж краще - дарувати нерухоме майно чи заповідати?”. Щоб розвіяти всі сумніви та підкреслити переваги того чи іншого процесу оформлення необхідних паперів, пропонуємо ознайомитись з цікавою інформацією.

Що ж таке договір дарування та як його оформити?

Договір дарування – це правочин, за яким дарувальник дарує або зобов’язується в майбутньому подарувати іншій особі — обдаровуваному — об’єкт нерухомості безоплатно, і обдаровуваний має право власності на неї – право володіти, користуватися та розпоряджатися — безпосередньо після вчинення угоди та її державної реєстрації. Слід наголосити, що право власності при даруванні виникає одразу після нотаріального посвідчення договору та його державної реєстрації. Тому слід бути дуже обачними і впевненими, що не передумаєте про свій вчинок так як, є ризик залишитись ні з чим . Справа в тім, що після того, як документ підписано та зареєстровано - майно вмить переходить у володіння обдаровуваного, він одразу може розпоряджатися їм на власний розсуд, тому кожен з тих, хто вирішує передати нерухомість за таким договором, втрачає усі права на об’єкт дарування. Хочемо зазначити, що на дароване майно більше ніхто не має права претендувати. За нотаріальне посвідчення договору дарування доведеться сплатити державне мито в розмірі 1% До того ж, особі, яка дарує майно необхідно провести оцінку об’єкта нерухомості, що передається в якості подарунка. Прийняття в дарунок нерухомого майна від членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, подружжя і дітей), обкладається податком за нульовою ставкою. Таким же чином оподатковується вартість подарунка і для інвалідів I групи, осіб які мають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей-інвалідів. Дарування від всіх інших родичів, у тому числі, від бабусь і дідусів, дядьком і тіткою, оподатковуються за ставкою 5% від вартості такого подарунка. Скасувати договір дарування дуже важко а іноді й неможливо, тому що потрібно додати незаперечні докази того, що особа, яка дарувала не розуміла всіх тонкощів процесу та не усвідомлювала своїх дій.

Що ж таке заповіт?

Заповіт — це правочин, за яким заповідач особисто розпоряджається своїм майном, яке йому належить, у випадку його смерті. Після складення та реєстрації заповіту спадкоємець отримує майно лише після 6 місяців після смерті заповідача. Після чого спадкоємцеві необхідно звернутись до нотаріуса щоб прийняти у спадок майно за заповітом та отримати відповідне свідоцтво. При складанні заповіту необхідно сплатити державне мито за нотаріальне посвідчення заповіту у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян – 0,85 коп., а за видачу свідоцтва про право на спадщину спадкоємцеві доведеться заплатити 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян. Важливим нюансом є те, що заповіт можна переписувати хоч щодня, відвідуючи нотаріуса і замінюючи одного спадкоємця іншим. Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни. Крім того, він може у будь-який час скасувати заповіт або скласти новий. Таким чином, кожний новий заповіт автоматично скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Згідно до норм ст.ст. 719, 1247 Цивільного кодексу України договір дарування нерухомої речі та заповіт складаються в письмовій формі і підлягають нотаріальному посвідченню, яке здійснюється нотаріусом або іншою посадовою особою, що відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії.