Звертаємо увагу, що фізичні особи – підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування та є платниками єдиного податку першої та другої груп, повинні здійснювати сплату авансових внесків з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» для платників 1 групи фіксована ставка авансових внесків, яка встановлена у розмірі 10% від прожиткового мінімуму, з 01.01.2018 р. становить 176,20 грн. за календарний місяць, для платників 2 групи — 20% від мінімальної заробітної плати, тобто 744,60 грн. за календарний місяць.

З 1 січня декларація про майновий стан і доходи подаватиметься за новою формою

З 31.12.2017 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №556 (далі – Наказ №556), яким викладено у новій редакції форму податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та інструкцію щодо її заповнення. Починаючи з 01.01.2018 року Декларація має подаватися за новою формою. Серед нововведень декларування доходів у 2018 році є те, що фізичним особам –платникам податку на доходи фізичних осіб за кредитом, отриманим на придбання житла (іпотечний кредит), встановлено право на сплату суми податкового зобов’язання, нарахованої на суму боргу, прощеного (анульовано) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, протягом трьох років починаючи з року, в якому задекларовано суму такого податкового зобов’язання. Платник податку самостійно розраховує суми розстрочення таких податкових зобов’язань, які погашаються платником податків рівними частинами кожного календарного кварталу до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня і до 20 січня). Крім того, платник податку разом із декларацією подає до контролюючого органу письмову заяву довільної форми. Звертаємо увагу, що податкова декларація подається до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем реєстрації громадянина (прописки за паспортом). Платники податків мають можливість заповнити та направити декларацію про майновий стан і доходи через мережу Інтернет. Для користування цією послугою платнику потрібно мати електронний ключ цифрового підпису та відповідне програмне забезпечення.

З 1 січня 2018 року фермери мають обов’язково сплачувати ЄСВ

Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким, зокрема, внесені зміни до Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зарахував членів фермерського господарства до кола платників єдиного соціального внеску (ЄСВ). Такі зміни набрали чинності з 1 січня 2018 року. Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 4 Закону № 2464, членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, визначено платниками єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування. Згідно зі внесеними змінами, з 1 січня 2018 року члени фермерського господарства виключені з переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску (частина 1 статті 10 Закону № 2464 в редакції закону № 2148). Водночас членів фермерського господарства буде звільнено від сплати єдиного внеску, якщо вони мають інвалідність або досягли пенсійного віку та отримують пенсію (за віком чи за інвалідністю) або соціальну допомогу. Тож відтепер члени фермерських господарств з 1 січня 2018 року сплачуватимуть єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачують єдиний внесок.

У законодавстві щодо РРО відбулися зміни

Головне управління ДФС у Вінницькій області звертає увагу платників податків на зміни, внесені до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Кабінет Міністрів України постановою від 18.12.2017 року за № 984 вніс певні зміни щодо визначення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій. Зокрема, для тих хто займається такими видами діяльності як, приміром, роздрібною торгівлею через засоби пересувної торговельної мережі, або ж роздрібною торгівлею на ринках, ярмарках (це не є вичерпним переліком) - встановлено граничний розмір в сумі 500 тисяч гривень. В разі перевищення зазначеної суми, платник податків зобов‘язаний використовувати належним чином зареєстровані реєстратори розрахункових операцій. Щодо підприємств споживчої кооперації, які займаються роздрібною торгівлею та громадським харчуванням на території села, а також для сільськогосподарських товаровиробників, які використовують продукцію власного виробництва та для тих, хто здійснює роздрібну торгівлю медичними і фармацевтичними товарами та наданням медичних і ветеринарних послуг на території села встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій в сумі 250 тисяч гривень. Зміни набрали чинності з 20 грудня 2017 року (моменту опублікування). Додатково звертаємо увагу платників, що відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України, платники єдиного податку другої та третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив 1 млн гривень, обов’язково застосовують реєстратори розрахункових операцій.