24 квітня 2018 року Міністерство інформаційної політики України та аналітичний центр «Фабрика думки «Донбас» презентували результати другої хвилі соціологічного дослідження «Особливості свідомості та ідентичності жителів підконтрольних та окупованих територій Донецької області».

  "Це дослідження проводиться в рамках розробленої МІП Стратегії інформаційної реінтеграції Донбасу. І ми раді констатувати, що є певні позитивні зрушення у порівнянні з опитуванням, яке ми робили в 2016 році. Так, зараз 42% респондентів на підконтрольних територіях вважають себе громадянами України у порівнянні з 32% у 2016 році.

  Більше половини (57%) опитаних на окупованій частині визнають, що із жителями інших регіонів України їх об’єднує культура і традиції. 72% жителів окупованих територій підтримують зв’язки з родичами та знайомими, які мешкають в інших регіонах України. Тобто на сьогодні зберігаються тісні горизонтальні зв’язки між нашими громадянами по обидва боки контактної лінії", - повідомила Перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова.

  Разом з тим вона відзначила зниження рівня довіри до українських ЗМІ на підконтрольних територіях - у 2016 р. повністю та скоріше їм довіряли у сукупності 30%, однак у 2017-му рівень сукупної довіри склав усього 16%.

  "З огляду на отримані дані МІП буде формувати смислове навантаження комунікаційних кампаній, присвячених Донбасу", - додала Е. Джапарова.

  Радник Міністра інформаційної політики України, виконавчий директор аналітичного центру «Фабрика думки «Донбас» Дмитро Ткаченко зазначив, що 45% опитаних на підконтрольній території надають перевагу територіальній ідентичності, зокрема, регіональній. «Число людей, які вважають себе громадянами України практично зрівнялася з числом тих, хто вважає себе мешканцем Донбасу чи Донецької області. Тобто люди там починають себе дещо по іншому сприймати», - підкреслив він.

  Дослідження провів у грудні 2017 року український офіс міжнародного агентства IFAK Institut на замовлення Міністерства інформаційної політики України за підтримки Аналітичного центру «Фабрика думки «Донбас» та Національного фонду на підтримку демократії (National Endowment for Democracy).

  Серед основних питань - позиції респондентів щодо сприйняття подій на Донбасі, найпоширеніші страхи, бачення майбутнього Донбасу, сценарії розв’язання збройного конфлікту та питання ідентичності.