Опік плодових - небезпечне карантинне захворювання плодових насаджень. Вперше виявлено та ідентифіковано збудника бактеріального опіку плодових E. аmylovora в Закарпатській області (2003р.). Встановлено, що в цих умовах перебіг хвороби дещо відрізняється від класичного її опису, зокрема виділення молочно-білого ексудату не спостерігається. Найбільший ризик прояву хвороби припадає на період інтенсивного росту дерев.

  Хвороба проявляється головним чином на суцвіттях, пагонах, гілках та плодах. Квітки та пагони, які тільки що розпустилися, раптово в’януть та чорніють.

  Чорніє і скручується також листя, але не опадає, а залишається на гілках, нагадуючи опалені вогнем дерева. Уражуються і незрілі плоди, які чорніють і так само, як і листя, не опадають, а залишаються на дереві.

  Бактеріальним опіком уражується більше 200 видів рослин із 28 родин, особливо сильно - дерен, глід, айва, яблуня, груша, горобина. Розповсюджується збудник по паренхімі кори з великою швидкістю (за добу - на відстань 70 см), якщо цьому сприяють погодні умови. Так, при вологості повітря до 85% і середньодобовій температурі 18°С під час цвітіння спостерігали повне зараження.

  Основними переносниками збудника на невелику відстань є комахи-запилювачі (бджоли, оси, мухи, джмелі та фітофаги-попелиці, галиці тощо). Захворювання може передаватись під час окулірування дичок, на що слід звертати особливу увагу при використанні прищепного матеріалу інших сортів плодових дерев. Оскільки бактеріальний опік зустрічається в скверах, лісових насадженнях та на присадибних ділянках, повністю викорінити це захворювання неможливо. Боротьбу ускладнюють часті періоди ураження впродовж вегетації та обмежені можливості проведення хімічних обробок.

  Агротехнічні заходи:

  • сильно уражені опіком плодові плодові дерева знищують шляхом викорчовування і спалювання їх;
  • при незначному ураженні окремих гілок опіком проводять п'ятиразовий обробіток в період цвітіння плодових дерев бордоською рідиною;
  • у період спокою пізно восени роблять обрізку окремих гілок: молодих на відстані 20 25 см від місця ураження, старих — на відстані 10-15 см;
  • як профілактичний захід рекомендується проводити викорчовування дикорослих груш, яблунь, які можуть бути джерелом інфекції.

  При виявлені ознак ураження опіком плодових звертайтесь за адресою :

  Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

  21027, м. Вінниця, вул. Келецька, 53/423; Тел.: +38 0432 46-46-47; 46-46-71

  Державний фітосанітарний інспектор Вінницькій області