Кооперація належить до скарбниці видатних надбань людства на шляху пошуку справедливого і досконалого громадянського суспільства. Свій початок на теренах сучасної України кооперативний рух бере із середини ХІХ століття. Однак її зародження та розвиток відбувався у різних суспільно-політичних середовищах. Цьогоріч святкується 152 роки від дня заснування першого споживчого товариства. За цей час кооперація витримала випробування часом і довела свою життєздатність в умовах різких формацій і типів економіки.

Перше споживче товариство в Україні створено в 1866 році викладачами Імператорського університету в Харкові. Кооперація була здатна змінити суспільство, перевиховати людину, оскільки в основі кооперативної ідеї закладені не тільки економічні інтереси, а й взаємодопомога, любов, дружба. Набували поширення і сільськогосподарські спілки загального типу. Перша така спілка виникла 1897 року. Ці спілки займалися здебільшого постачанням та збутом продукції, виданням позик під товари тощо, а пізніше розвинулися й спеціалізовані спілки, що господарювали молочарством, заготівлею курей, вирощуванням буряків тощо.

Кооперативний рух в Україні має багаторічну історію. Наприкінці самоорганізації громад кооперативних, християнських розвивалася кредитна, збутова, переробна, споживча кооперації. Якщо перші види з переходом до радянської системи господарювання перестали функціонувати, споживча кооперація довгі роки добросовісно виконувала свою кооперативну місію на селі. На різних етапах історичного шляху попри політичні утиски і всілякі обмеження діяльності, споживча кооперація вистояла і нині намагається сповна виконувати своє головне призначення у суспільстві, історично притаманну їй соціальну місію – служити економічним інтересам кооперативної громади, усім верствам населення.

В останні роки помітно зміцнились її позиції, розширились сфери впливу на споживчому ринку, укріпилися демократичні засади. Щоб реформувати діяльність споживчої кооперації за нинішніх економічних умов, потрібна не лише підтримка держави, але й сприяння самого населення, для якого кооперація і справді може стати виходом з економічної скрути, допоможе вирішити багато соціальних проблем. Кооператорам необхідно відродити імідж, марку нашої споживчої кооперації і реалізувати патріотичну балаканину в патріотичні діла. Оце і буде вклад кооператорів у спасіння села.

Значимою подією в житті споживчої кооперації України стало прийняття її як повноцінного члена до європейського співтовариства споживчих кооперативів Euro Coop. І варто відзначити, що значною мірою саме завдяки цьому споживча кооперація в Україні сьогодні має можливість жити, розвиватися, нарощувати обсяги діяльності.

Приємно те, що свято це чи не єдине з усіх професійних свят у державі має статус Міжнародного. Цьогоріч виповнюється 123 роки з часу створення Міжнародного кооперативного альянсу, членом якого з 1992 року є Укоопспілка. Кооперація - одне з найчисленніших об’єднань в усьому світі, результатами її роботи користується більша частина людства.

В Україні Міжнародний день кооперації відзначають досить широко, адже за роки незалежності, окрім споживчої кооперації, на кооперативній мапі країни відновили свою діяльність кредитні спілки, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи та інші види спілчанства. Як показує історичний досвід, святкування Міжнародного дня кооперації значною мірою популяризує кооперативні ідеї, діяльність кооперативної системи, сприяє залученню нових членів, розширенню соціальної бази, пропаганді кооперативних цінностей, кооперативних методів господарювання.

Завдяки консолідованим діям працівників споживчих товариств, їхніх спілок, усій кооперативній спільноті вдається зберегти позитивні економічні тенденції розвитку споживчої кооперації.

Співробітництво кооперативних організацій на сучасному етапі відбувається в глобальному та континентальному масштабах. Кооперація проникає у нові сфери людської життєдіяльності, зокрема, в освіту, охорону здоров’я, спорт, туризм тощо. Кооперативні цінності та принципи найактуальніші за всю історію розвитку кооперативного руху, вони дають можливість кооператорам брати активну участь у вирішенні проблем сучасності, можливість будувати кращий світ.

Традиційно на початку липня, в найбагатшу пору року, коли колосяться ниви, відзначають своє професійне свято кооператори світу. У 2018 році воно припадає на 7 липня.

Шановні члени споживчих товариств, працівники кооперативних організацій і підприємств, ветерани споживчої кооперації району! Вітаємо Вас з Міжнародним днем кооперації – святом єдності світового кооперативного руху!

Щороку, відзначаючи Міжнародний день кооперації, ми перегортаємо нову сторінку історії споживчої кооперації. Але минуле й сьогодення кооперації - це долі конкретних людей, які своєю нелегкою працею, відданістю спільній справі зробили важливий внесок у підвищення доб¬робуту населення, розвиток і зміцнення економіки краю. Дякуємо усім ветеранам, пайовикам, працівникам за вірність кооперативним ідеалам, за самовіддану працю - нелегку, але так потрібну людям. Упевнені, що працелюбний колектив кооператорів і надалі спрямовуватиме свої зусилля на підвищення ефективності господарювання кооперативних організацій і підприємств, примноження традицій кооперативного руху та розвиватиме свій потенціал, адже ми повинні стати активнішими, сильнішими, сучаснішими - така вимога часу.

Бажаємо Вам, шановні кооператори, сил і натхнення на подальшу плідну працю, нових звершень у вашій відповідальній і важливій справі. Здоров’я, щастя , благополуччя та миру вам і вашим родинам!

Відділ економічного розвитку і торгівлі РДА