На цьому наголосив генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко, під час прес-конференції, яка стосувалась нововведень в порядку призначення житлових субсидій.

  В ході спілкування з представниками ЗМІ піднімались питання, які найбільше цікавлять громадськість. Зокрема, категорії громадян, які мають право на призначення житлових субсидій, яким чином працюють Комісії з питань призначення житлових субсидій, механізм призначення та чинники, які впливатимуть на позитивне рішення щодо призначення житлової субсидії, або відмову в її наданні.

  Також, під час прес-брифінгу озвучено, яким чином здійснюється перевірка правильності призначення субсидії та, як співпрацюють всі органи державної влади в даному напрямку.

  «Початок опалювального періоду завжди характеризується підвищеним попитом на програму житлових субсидій. З метою забезпечення соціальної підтримки тих, хто не має змоги самостійно оплачувати комунальні послуги прийнято ряд заходів, які передбачають отримання соціальної підтримки громадянами з боку держави. В області, фактично, завершено розрахунок субсидій на опалювальний період і Вінниччина є одним із перших регіонів України, які виконали це завдання. Хочу наголосити, що з 2014 року прийнято рішення відійти від категорійності і основним елементом для визначення відсотку призначеної субсидії є дохід громадян. Таким чином забезпечено індивідуальний характер призначення житлових субсидій для кожного громадянина і для кожної сім’ї. А загалом, якщо говорити про зміни, які вступили в силу з кінця жовтня, то вони спрямовані на збільшення кількості отримувачів субсидії. Серед змін говоримо про те, коли домоволодіння має кілька окремих особових рахунків, чого раніше не було, якщо є заборгованість ЄСВ з вини роботодавця та інше», - зазначив Віталій Музиченко.

  Не оминули увагою і питання монетизації житлових субсидій. Так, Віталій Музиченко зауважив, що дана система працює вже два роки і всі, хто зекономив електричну енергію або газ для індивідуального опалення мають можливість отримати виплату невикористаної частини субсидії за минулий опалювальний період, і загальна сума, яка підлягає виплаті становить близько 800 млн. грн. Загалом, за минулий рік дану можливість використали понад 1 млн. 200 тис. українців. Наразі Міністерством соціальної політики вдосконалюється механізм перерахунку субсидій і опрацьовується форма виплати невикористаної її частки громадянам. Варто відзначити, що субсидія нараховується на кількість спожитих енергоносіїв, тому основний принцип системи полягає в тому, аби зекономлені кошти перераховувались людям і таким чином спонукали економити електроенергію та паливо.

  В свою чергу, директор Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації Наталя Заболотна зауважила: «По Вінницькій області, в минулому та позаминулому опалювальному сезоні субсидію отримали 365 тис. і понад 330 тис. домогосподарств відповідно. Таким чином зміни в порядку призначення субсидій не суттєво впливають на кількість отримувачів, але дають змогу надавати дану допомогу саме тим, хто її потребує».

  Також посадовці зазначили, що в проекті бюджету на наступний рік передбачено 55 млрд. грн. для виплат житлових субсидій населенню.

  Довідково:

  7 основних змін у порядку призначення житлових субсидій

  За результатами першого етапу верифікації субсидіантів Уряд вдосконалив умови оформлення урядової допомоги у сплаті житлово-комунальних послуг. Відповідні зміни були внесені в Постанову КМУ №329 Кабінетом Міністрів України.

  З 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії не враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, яка в рік складає до 2500 гривень за голову.

  Субсидію на загальних умовах можуть отримати ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця.

  Право на допомогу від Уряду мають ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку.

  У разі якщо член домогосподарства немає доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі домогосподарства є працездатні алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), онкохворі (за наявності висновку ЛKK), субсидію вправі призначити Комісія з питань призначення житлових субсидій.

  На понаднормову площу, але не більше ніж 30% від норми, мають право громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, хто досяг пенсійного віку чи отримує пенсію за вислугою років, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу за інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

  Зміни також стосуються сплати обов’язкового платежу. З 1 жовтня 2018 року якщо вартість фактично спожитої послуги менша обсягу обов’язкового платежу, субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги. Для прикладу, якщо розмір обов’язкового платежу за певну послугу становить 200 гривень на місяць, але домогосподарство реально її спожило тільки на 120 гривень, сплаті підлягатиме фактичний обсяг споживання тобто 120 грн.

  Без обов'язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:

  • Безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу. Комісія з питань призначення житлових субсидій вправі прийняти позитивне для заявника рішення;
  • Безробітні в місті за умови перебування на обліку в центі зайнятості;
  • Громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально. Тоді субсидію в Україні домогосподарство, де зареєстрована така особа, має змогу отримати на загальних умовах

  Якщо субсидію на новий рік 2018-2019 рр уже призначено, то її розмір на опалювальний сезон управління соціального захисту населення у жовтні розрахує автоматично, без повторного звернення з документами. Розмір своєї субсидії можна дізнатись он-лайн – на сайті subsidii.ioc.gov.ua.