З 1 січня 2019 року розпочалася кампанія декларування доходів громадян,отриманих ними у 2018 році. З метою з’ясування проблемних питань, отримання відповідей на них та надання роз’яснення, оприлюднюємо інтерв’ю з начальником Крижопільського управління ГУ ДФС у Вінницькій області Людмилою Сузанською.

  Ред. – Людмило Степанівно, декларування доходів громадянами не нововведення, але з початком нової деклараційної кампанії не буде зайвим нагадати про її основні аспекти та повідомити про можливі нововведення.

  Л.С. - Так, декларувати свої доходи — це конституційний обов’язок громадян. Декларація подається за місцем своєї податкової адреси. Існує три способи подання декларації: особисто або уповноваженою на це особою; поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу. При цьому слід пам‘ятати що у випадку надсилання декларації поштою, її потрібно відправити не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.

  Відповідно до норм Податкового кодексу України громадяни, які подають податкові декларації про доходи, розподіляються на дві категорії: особи, які зобов’язані подати річну декларацію та особи, які мають право подати декларацію.

  Ред. – У яких випадках фізичні особи зобов’язані подати річну декларацію?

  Л.С. - Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні: - доходів не від податкових агентів, тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи. До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим громадянам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір; - доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо сума боргу, у розрахунку на рік, перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року; - інвестиційних доходів; - іноземного доходу; - та в інших передбачених Кодексом випадках.

  Ред. – Коли не подається декларація про доходи?

  Л.С. – Обов’язок фізичної особи-платника податку на доходи фізичної особи щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник отримував доходи: - від податкових агентів, які не включаються до загального оподатковуваного доходу; - виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого доходу; - від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений ПДФО та військовий збір; - у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та з яких сплачено податок.

  Ред. – Які строки подання та сплати?

  Л.С. – Фізичні особи не підприємці, подають декларацію про отримані доходи дo 1 травня 2019 року, тобто, граничним строком подання декларації є 30 квітня. А декларацію на отримання податкової знижки, громадяни подають пo 31 грудня 2019 року включно. Сплатити податкове зобов’язання потрібно до 1 серпня 2019 року.

  Ред. – Хто може бути звільнений від подання декларації?

  Л.С.- Вiд обов’язкy подання декларації звільняються платники податку, якi є неповнолітніми абo недієздатними особами, перебувають нa утриманні батьків (опікунів) aбо держави станом на кінець звітнoго податкового року. В цьому випадку обов’язoк подання декларації покладається на батьків чи опікунів (піклувальників). Також, звільняються вiд oбов’язкy подання декларації особи, якi перебувають під арештом aбо є затриманими чи засудженими дo позбавлення волі, перебувaють в полоні aбо ув’язненні на території iнших держав станом на кінець граничнoгo строку подання декларації; перебувають нa строковій військовій службі, перебувають у розшуку стaном на кінець звітногo податкового року.

  Ред. – Чи є зміни для декларантів, які мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки?

  Л.С.- Розширено коло осіб, які мають право на податкову знижку. Мова йде про громадян, які понесли витрати на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти. Також матимуть право на податкову знижку платники, які мають статус внутрішньо переміщеної особи (за умови дотримання вимог, встановлених Кодексом), що сплачують орендну плату за житло (за умови оформлення оренди відповідно до вимог чинного законодавства).

  Ред.- Як самостійно розрахувати податкову знижку за навчання?

  Л.С. – База оподаткування визначається шляхом зменшення річної суми нарахованої зарплати на суму податкової соціальної пільги за її наявності. Інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованої податкової соціальної пільги та утриманих податку на доходи фізичних осіб і військового збору, фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця.

  На підставі підтверджувальних документів (квитанцій, чеків) визначається сума витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до декларації. А далі, розрахунок проводиться за формулою розписаною у податковій декларації.

  Ред. – Чи декларуються кошти, отримані з-за кордону?

  Л.С.- Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача. В цьому разі громадянин зобов’язаний подати річну податкову декларацію. Дохід оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором 1,5 відсотка. Сума іноземного доходу перераховується у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів.

  Ред. – За які порушення загрожують штрафи?

  Л.С. – Потенційно загрожують штрафи за два види порушення: по-перше, за неподання декларації або несвоєчасне подання, по-друге, за несвоєчасну сплату пoдаткових зобов’язань, визнaчених в декларації.

  Начальник Крижопільського управління ГУ ДФС у Вінницькій області ) Л. Сузанська