Ми всі прагнемо жити, як живуть у цивілізованому світі, по закону. Але чи готові самі виконувати законодавчі норми. Тож, сьогодні повертаємося до питання декларування отриманих громадянами доходів та надаємо роз’яснення та відповіді начальника Крижопільського управління ГУ ДФС у Вінницькій області Людмили Сузанської.

  Ред.- Декларування завершено, підсумки підбито і оприлюднено, які плани надалі?

  Л.С. - По терміну подання, завершено декларування доходів громадян, отриманих у 2018 році, але нажаль, не всі громадяни, які зобов’язані були до 1 травня ц.р. подати декларацію, виконали свій конституційний обов’язок. Закінчення граничного терміну подання звітності не звільняє від обов’язку декларування. Тому, з метою упередження негативних наслідків, повідомляємо про те, що в продовження деклараційної кампанії, відповідно до наказу ДФС України, розпочинається проведення операції «Урожай-2019».

  Ред. – Яка мета цієї операції?

  Л.С. - Метою цієї операції є перевірка повноти нарахування та сплати податків юридичними особами, фізособами-підприємцями, громадянами, які є власниками земельних ділянок та власними силами обробляють такі земельні ділянки для отримання доходу, упередження схем ухилення від оподаткування, як у юридичних осіб, так і у фізосіб-підприємців, виявлення та реєстрація необлікованих найманих працівників та легалізація їх заробітної плати.

  Ред. – Прошу нагадати, у яких випадках фізичні особи зобов’язані подати річну декларацію?

  Л.С. - Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні: - доходів не від податкових агентів, тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи. До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим громадянам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір; - доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо сума боргу, у розрахунку на рік, перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року; - інвестиційних доходів; - іноземного доходу; - та в інших передбачених Кодексом випадках.

  Ред. – Розкажить, будь ласка, більш детально про декларування доходів громадян, які мають у володінні чи користуванні земельні ділянки?

  Л.С. - Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Податкового кодексу України. Так, в абзаці другому п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу мова йде про землі, для садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва, в абзаці третьому, для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари, та про дохід, від продажу продукції вирощеної на перерахованих землях, який не включається до оподаткованого доходу при наявності довідки форми 3-ДФ. Далі, кодекс говорить про те, що якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, перевищує 2 гектари, то дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах. При цьому такий платник податків - одноосібник зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ). Крім того, при отриманні у 2018 році доходів від здавання в оренду (суборенду, емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю іншій фізичній особі – орендарю, яка не є податковим агентом (самозайнятою особою), орендодавець (громадянин-одноосібник) визначає свої податкові зобов’язання за результатами такого року у річній податковій декларації про майновий стан і доходи та сплачує податок з таких доходів за своєю податковою адресою.

  Ред. – Прошу відповісти на запитання, яке теж хвилює наших громадян: Чи декларуються кошти, отримані з-за кордону, тобто чи повинні подавати декларації наші заробітчани?

  Л.С.- Так. Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача. В цьому разі громадянин зобов’язаний подати річну податкову декларацію. Дохід оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором 1,5 відсотка. Сума іноземного доходу перераховується у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів.

  Ред. – Чи передбачена відповідальність?

  Л.С. – Порушення податкової дисципліни тягне за собою накладення штрафів. Платники податків несуть відповідальність, передбачену нормами Податкового Кодексу, зокрема, у разі подання податкової декларації з порушенням граничних термінів або неподання податкової декларації, застосовується штрафна санкція, передбачена пунктом 120.1 статті 120 ПКУ (накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання) та адміністративна відповідальність штрафна санкція, передбачена ч.1 ст.164-1 КУпАП, в т.ч. за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання тягне за собою накладення штрафу від 1 тисячі до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 34000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

  В черговий раз, закликаю громадян, які отримали доходи, що підлягають декларуванню, в т.ч. громадян-одноосібників, подати декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податки в повному обсязі.

  Начальник Крижопільського управління ГУ ДФС у Вінницькій області Л. Сузанська