В Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації, 6 червня, у режимі відеоконференції відбулася експертна зустріч, ініційована Урядом, за участю представників Департаменту освіти і наука облдержадміністрації та громадськості. Предметом обговорення стала розбудова мережі інклюзивно-ресурсних центрів та підготовка кадрів для інклюзивної освіти.

  Учасниками обговорення в студій Секретаріату Кабінету Міністрів України були: Валентина Хіврич - генеральний директор Директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України, Лариса Самсонова – керівник експертної групи з питань інклюзивної освіти Директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України, Ольга Набоченко та Віктор Сальков – державні експерти з питань інклюзивної освіти Директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України, Ольга Шинкар – експерт EDGE, Валентина Новосад - в. о. начальника відділу інклюзивної та спеціальної освіти Директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України.

  Як зазначила В.Хіврич, відповідно до статті 45 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про освіту» до 1 вересня 2018 року була реорганізована існуюча мережа психолого-медико-педагогічних консультацій та почато створення мережі інклюзивно-ресурсних центрів. Так, станом на травень 2019 року створено 560 ІРЦ, до кінця року місцевою владою заплановано утворити ще 98 центрів. З метою стандартизації та вироблення єдиного підходу до роботи, а також доступності інформації для населення, створено та забезпечено функціонування системи автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів. До мережі вже приєднано 574 ІРЦ, в тому числі ті, що проходять реєстрацію.

  Якщо говорити за фінансову сторону, то на створення інклюзивно-ресурсних центрів у 2018 році на оснащення виділено 100 млн грн. В 2019 році місцевим бюджетам направлено 39 млн. грн.. коштів з субвенції державного бюджету на закупівлю обладнання для інклюзивно-ресурсних центрів. Станом на травень 2019 р. використано 6,7% коштів, найвищий відсоток використання спостерігається в Вінницькій області - 1479,9 тис. грн. зазначених коштів (56,92%).

  Для впровадження уніфікованого сучасного підходу до оцінки особливих освітніх потреб вперше в Державному бюджеті передбачено та централізовано закуплені комплекти сучасних діагностичних методик. З цією метою в 2018 році використано 100 млн. грн., в 2019 році – 49,2 млн. грн. Станом на травень 2019 р. 500 центрів отримали методики, в той час як закупка методик для новоутворених в 2019 році ІРЦ здійснюватиметься в другому півріччі 2019 року.

  За словами Л.Самсонової, нагальним залишається питання кваліфікованих фахівців. Так, за підтримки Благодійного фонду Порошенка, ЮНІСЕФ та Міжнародного фонду «Відродження» протягом осені 2018 року проведені навчання фахівців інклюзивно-ресурсних центрів щодо впровадження сучасних підходів до організації роботи, оцінки дітей та заповнення висновків. Вже в поточному році проведено навчання 75 "тренерів для тренерів" щодо використання комплексів методик. З них 37 фахівців (49,3%) отримали сертифікати. Також, розпочато навчання 869 психологів ІРЦ щодо вміння застосування методик на практиці.

  У Вінницькій студії участь в обговоренні взяли: Олена Чорна – заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, Тетяна Лісогурська – заступник начальника управління загальної середньої, дошкільної освіти та виховної роботи, начальник відділу інклюзивної, спеціальної освіти та виховної роботи Департаменту та Олександр Тишкунь – член Вінницької обласної асоціації громадян хворих цукровим діабетом «Благовіст», член Громадської ради при облдержадміністрації.

  Переглянути сьогоднішню зустріч можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=gWYfoin_GOU

  Нагадаємо, що Урядом ініційовані щотижневі експертні онлайнзустрічі у форматі прямого включення КМУ та областей з запрошенням у студії представників громадськості, експертів, органів влади та журналістів.