Роботодавцям та працівникам Легалізація трудових відносин та заробітної плати

Сьогодні в Україні гостро стоїть проблема легалізації трудових відносин та заробітної плати. Відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам законодавства. Часто працівники отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну (або на рівні мінімальної), а решту зарплати - у «конверті». Таким способом роботодавці ухиляються від сплати податку.

Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу. Це робиться роботодавцями для того, аби мінімізувати витрати та отримати максимальний прибуток. Через те, що величезні суми коштів виводяться «в тінь» держава втрачає десятки мільярдів гривень доходів до держбюджету, Пенсійного та інших страхових фондів, а працівники залишаються позбавленими соцвиплат та соцгарантій.

Користуючись тим, що зараз у нашій державі важко знайти роботу, працедавці змушують робітників працювати за «сірими», вигідними лише їм схемами, добре розуміючи, що у людей немає іншої альтернативи.

Такі працівники стають повністю беззахисними перед роботодавцями. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично. Працівник не має ніяких доказів для пiдтвердження дiйсного розміру своєї зарплати і трудового стажу. Роботодавець може платити працівнику стільки і до тих пір, скiльки вважає за потрiбне. Офіційно неоформлена на роботу людина ризикує залишитися без права на отримання соцвиплат та пенсії. Таким чином, нелегальна зарплата не лише зменшує надходження до бюджетiв та державних соцфондів, а й тягне за собою багато неприємностей і для самих працівників.

Варто вже зараз відстоювати свої конституцiйні права – вимагати від роботодавцiв офiційного оформлення трудових вiдносин. Людям треба чітко усвідомити, що згода отримувати зарплату «в конвертах» може зіграти з ними злий жарт, позбавивши їх у майбутньому всіх соціальних гарантій.

Попри те, що робота державних органів влади у цьому напрямку дуже важлива і необхідна, громадяни повинні зрозуміти, що їм теж варто підключитися до вирішення цієї проблеми.

Ніхто не зможе краще змусити роботодавців чесно платити зароблені гроші, як самі працівники, які повинні просто не погоджуватися на роботу за невигідними для себе умовами.

Тому легалізація трудових відносин і заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятостi - є одним з ключових напрямків роботи усіх державних органiв. І вирiшувати цю пробему треба спільними зусиллями - як державі, так і самим працівникам.

Розпорядженням голови Піщанської райдержадміністрації створено робочу групу з вивчення питань легалізації найманої праці у суб’єктів господарювання району та інформування з питань додержання законодавства про працю та зайнятість населення. Проведення відвідуваннь підприємств, зустрічей в колективах з метою ознайомлення із змінами, які відбулися у трудовому законодавстві, питання легалізації найманої праці, оформлення трудових відносин, відмінність трудового договору від цивільно-правового, відповідальності роботодавців за порушення законодавства про працю та зайнятість. Протягом травня – вересня 2019 року робочою групою відвідано 102 суб’єкти господарювання, виявлено 21 працівник без оформлення трудових відносин. За результатами проведеної роботи легалізовано роботодавцями 11 осіб.

Також нагадуємо, що у відповідності до нового Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 р. № 823 “Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю”, заходи держконтролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів. Вони мають право за наявності службового посвідчення безперешкодно без попереднього повідомлення під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених п. 5 цього Порядку, о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень.

Додатково повідомляємо, що в приміщенні управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації забезпечено функціонування на постійній основі телефонної “гарячої лінії” з питань дотримання законодавства про працю (оплати праці, невиплати заробітної плати, виплати її у розмірі, нижчому від мінімального рівня, використання праці неоформлених найманих працівників). Громадяни можуть повідомити про факти порушень законодавства про працю за номером телефону “гарячої лінії” 2-11-42 з 8 до 17 години з понеділка по п’ятницю (крім святкових днів).

Суспiльство має усвiдомити, що легалізація заробітної плати – це гідне забезпечення майбутнього кожного з нас.

В.Гренишен

Головний спеціаліст відділу праці, зайнятості та соціально-трудових відноси управління праці та соціального захисту населення РДА