В Україні триває децентралізаційна реформа. Місцеве самоврядування отримує більше ресурсів та управлінських повноважень, а значить, і більше можливостей впливати на різноманітні аспекти життя громади. Так, наприкінці 2016 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (1774-VIII), яким до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад було віднесено здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та накладення штрафів за його порушення.

Управління праці та соціального населення райдержадміністрації надає роз’яснення та рекомендації щодо реалізації делегованих повноважень у сфері державного контролю за додержанням законодавства про працю.

Статтею 34 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні ” до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад належать здійснення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством та накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством.

3 метою забезпечення реалізації зазначених повноважень сільські, селищні, об'єднані територіальні громади можуть прийняти, відповідно до статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, рішення:

• про створення структурного підрозділу, на який покладатиметься обов’язок здійснення контролю за додержанням законодавства про працю, визначити його чисельність та структуру;
  • про введення посади (посад) з повноваженнями інспектора праці;
  • про покладання обов’язків інспектора праці на одну (кілька) із існуючих посад (за умови можливості виконання інших повноважень без шкоди для виконання контрольних функцій).

Рішення про створення структурного підрозділу чи введення окремої (додаткової) посади приймається на сесії відповідної ради з дотриманням вимог статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”.

Серйозною перешкодою на шляху розвитку місцевого бізнесу є «тіньова» зайнятість населення, а через неофіційне працевлаштування громадян місцеві бюджети недоотримують кошти від несплати податків.

Головне наше завдання на сьогодні – донести до органів місцевого самоврядування необхідність створення посад інспекторів праці. Це важливо, бо дасть можливість захистити інтереси жителів цих громад. А саме, інспектори праці органів місцевого самоврядування мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю. Це і оформлення трудових відносин, ісвоєчасність виплати зарплат у розмірі, не нижче мінімальної.

За більш детальною інформацією можна звертатися до управління праці та соціального захисту населення РДА.

Головний спеціаліст відділу праці зайнятості та соціально- трудових відносин УПСЗН В.Гренишен