Вчора, 17 листопада, за дорученням Голови обласної державної адміністрації Сергія Борзова відбулася нарада, метою якої було опрацювання всіх технічних нюансів додаткового перепрофілювання лікарень області під «ковідні» та забезпечення не менше 80 % ліжок киснем для надання допомоги хворим на COVID-19.

  Нарада відбулась під головуванням першого заступника голови ОДА Наталі Заболотної за участі заступників голови ОДА Олександра Піщика та Сергія Здітовецького, директорки Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА Ольги Задорожної, керівників районів, а також головних лікарів медичних закладів.

  Розпочинаючи роботу засідання, Наталя Заболотна повідомила, що 23 опорні лікарні нашої області, що внесені до переліку закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, двома траншами отримають кошти на забезпечення подачею кисню ліжкового фонду. Перший транш державної субвенції вже розподілений між лікарнями.

  «На сьогодні з державного бюджету виділено 51 млн грн субвенції на кисневе забезпечення. З цієї субвенції 13 млн грн вже надійшли у Вінницьку область. Ці кошти розподілені серед тих лікарень, які сьогодні надають допомогу хворим з коронавірусом, саме на прокладання кисневого забезпечення. Розуміючи необхідність в значній кількості ліжок, забезпечених кисневою підтримкою, Вінницька область вирішила піти шляхом модернізації існуючих кисневих мереж в лікарнях», – наголосила Наталя Заболотна.

  За словами посадовиці, це збільшення потужності кисневих рам в лікарнях, закупівля і передбачення резерву кисневих балонів, прокладання внутрішніх мереж киснем.

  «Паралельно з цим відбувається закупівля мобільних кисневих концентраторів – ми шукаємо можливості замовлення стаціонарних кисневих концентраторів високої продуктивності, які допоможуть уникнути перебоїв з постачанням кисню. У Вінницькій області немає підприємства, яке виробляє кисень, тому ми в пошуках. Додатково з обласного бюджету виділено 3 млн грн на закупівлю 73 таких мобільних концентраторів для Вінницьких обласних лікарень, які зараз надають допомогу хворим на ковід», – підкреслила перша заступниця голови ОДА. – Ми очікуємо другий транш державної субвенції, що дозволить збільшити кількість існуючих кисневих концентраторів в лікарнях, які мають захистити від перебоїв кисню та на додатково збільшити потужності існуючих мереж».

  Наталя Заболотна переконана – кошти мають бути використані якомога ефекивніше і в дуже стислі терміни: «Фактично на 15 грудня ми повинні розгорнути у Вінницькій області загалом 3504 ліжок під COVID-19, з них не менше 2806 ліжок мають бути забезпечені киснем». За її словами, на сьогодні в області розгорнуто 2023 ліжка, 1073 з них – забезпечені киснем. В ході наради директорка Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА Ольга Задорожна озвучила вимоги до закладів охорони здоров’я, які внесені в Перелік закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, та підлягають повному перепрофілюванню для госпіталізації пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19. Так, посадовиця зауважила, що пріоритетом для визначення повністю перепрофільованих закладів мають бути саме ті заклади, які знаходяться у містах обласного значення. За її словами, робота закладів, які не є повністю перепрофільованими і мають відділення та корпуси для лікування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, допускається тільки у містах з населенням менше 100 тис. осіб або при відсутності іншого закладу охорони здоров’я на відповідній адміністративно-територіальній одиниці для забезпечення медичних послуг, що не пов’язані з гострою респіраторною хворобою COVID-19.

  Підбиваючи підсумки засідання, Наталя Заболотна зауважила, що наразі Вінницька область має запас і звичайних, і забезпечених киснем ліжок: «На кисневій підтримці в області знаходиться близько 500 осіб. Це ті люди, які перебувають на звичайній кисневій підтримці, на апаратах СІПАП тощо. Станом на сьогодні одного пацієнта підключено до апарату штучної вентиляції легень. Загалом, наразі завантаженість ліжок у регіоні становить 59 %, але, враховуючи прогнозування щодо збільшення кількості хворих на COVID-19, ми повинні мати більший запас ліжок, аби уникнути колапсу».