Батьківство - це один з найпрекрасніших та найприємніших обов’язків людини, що створила сім’ю. Саме правильне виховання та добросовісне відношення до своїх дітей забезпечує їм благополучне та щасливе дитинство. Нажаль, не всі батьки сумлінно виконують свої обов’язки щодо дітей та не приймають участь в забезпеченні належного виховання та зростання в родинному середовищі. З огляду на такі драматичні обставини таких батьків позбавляють батьківських прав на підставі рішення суду.

  Підстав, за яких батьки можуть бути позбавлені батьківських прав є багато, а саме: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини; є хронічними алкоголіками або наркоманами і це підтверджено відповідними медичними висновками; жорстоко поводяться з дитиною: вчиняють фізичне чи психічне насильство, принижують гідність дитини тощо; експлуатують дитину, примушують її до жебракування, бродяжництва, непосильної праці, заняття проституцією, злочинною діяльністю; ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

  УВАГА! Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, наприклад: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини і це негативно впливає на її фізичний розвиток; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її виховання; не надають дитині доступу до культурного і духовного розвитку; не виявляють інтересу до життя; не створюють умов для отримання освіти.

  Cлід зазначити, що не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов'язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина!!!

  Процедура позбавлення батьківських прав складається з таких етапів:

  1) встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов'язки, злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування (хронічні алкоголіки, наркомани, токсикомани

  2) звернення в органи опіки і піклування для отримання висновку щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків.

  Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою: одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім’ї якої проживає дитина; закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває; органу опіки та піклування; прокурора.

  3) складання позовної заяви на підставі доказів про позбавлення батьківських прав;

  Г) надання висновку до суду та участь у судових процесах адвокатом щодо позбавлення батьківських прав.

  Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою: одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім’ї якої проживає дитина; закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває; органу опіки та піклування; прокурора; самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

  ЗАУВАЖТЕ! Позбавлення батьківських прав допускається тільки лише щодо дітей, які не досягли 18 років. Батьки, позбавлені батьківських прав, втрачають всі права, засновані на факті родинності з дитиною. Однак, позбавлення батьківських прав, як наслідок винної поведінки батьків, не може означати їх повного звільнення від батьківських обов'язків по утриманню дітей. Аліменти на дітей стягуються з батька, позбавленого батьківських прав на користь другого з батьків (опікуна, піклувальника), у яких знаходиться дитина на утриманні, чи організації, де дитина знаходиться на вихованні.

  Лариса Гернеза, головний спеціаліст Піщанського бюро правової допомоги (вул. Центральна, 91, смт. Піщанка, тел.: (04349)2-11-30, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)